„Na tomto světě není tak důležité, kde jsme, ale jakým směrem se pohybujeme.“
Oliver Wendell Holmes (1809-1894)
Jaro nás v tomto roce trochu napíná a dává na sebe velice dlouho čekat. Ryjeme záhonek, vyséváme semínka, hrabeme a upravujeme pozemek naší školky. Děti společně s tatínkem Martinem postaví stříšku na ručníky. Celý březen se věnujeme meteorologii a pozorujeme první nesmělé krůčky přírody probudit se. Vyrábíme Moranu a za zpěvu a říkadel ji neseme k řece, kde ji hořící vházíme do vody s nadějí, že zima je definitivně za námi. To jsme ještě nevěděli, že letos bude všechno jinak … J.
Z jílu tvoříme figurky, v teple za kamny hrajeme naše první dětské stolní hry, s jasnými pravidly, s prvními výhrami i s prvními prohrami. Konečně trochu sluníčka, hrajeme si na pavouky, splétáme si vlastní sítě, nejdříve tu malou každý svoji mezi hřebíčky na prkénku, pak větší na plotu naší školky a pak obrovitou ve skrytu lesa, kde každý svým tělem proplétá se složitostí lan a nesmí se dotknout, běda pak… J. A že se ne vždy věci dějí, jak my chceme, stalo se v naší školce, že jsme se mezi s sebou nepohodli. Nastal velký problém. Bylo třeba se zaměřit se na naše malá drobná přátelství a trochu je utužit. Stezka odvahy se zavázanýma očima nás zase přivedla k sobě samému a druhému, k důvěře v podanou ruku a utuženému přátelství. To vše zpečetil náramek z barevných bavlnek.
Ve školce vytváříme déšť, ale jak? Zeptejte se dětiček- vroucí voda, dvě zavařovací sklenice a ejhle – mraky a déšť přímo u vás doma v kuchyni! První nesmělá kvítečka nalezená pod borovicí dala nám přivonět- nádhera, vůně neznámá, nová, intenzivní – hádanka všech hádanek. Kde se ta žlutá vosková miniaturní kvítka pod borovicí vzala? Pohled do koruny stromu dal nám odpověď. Máme tu čest seznámit se s květy jmelí! S květy parazitické rostliny ukryté vysoko v korunách borovic, o níž se dovídáme jen v době Vánoc.
V dubnu nás čeká cesta po časové přímce do starověku. S dětmi si hrajeme na výpravu pana Schliemanna. Z palety vytvoříme loď a plavíme se do Turecka, kde hledáme bájnou Tróju. Podaří se nám najít mapu města a také starodávný epos o Paridovi a Heleně. Dostáváme se tak do centra starořeckých bájí a pověstí, poznáváme Odysea, Achylea a další mytické postavy. V dubnu se slaví velké množství narozenin Štěpánka, Karlík, Daneček, Šimon, Alma… Posloucháme dojemné příběhy narození našich oslavenců. Nejednou nám tečou slzy dojetím. V dubnu slavíme Velikonoce a zveme rodiče na naši Zahradní slavnost. Paní Flanderková přichází, aby naše rodiče naučila vázat velikonoční pomlázku. Přes staré Germány, Kelty až po Slovany se pomalu suneme po časové přímce do Sámovy říše na Velkou Moravu a dále pak už nás vítají staré pověsti české. Hrajeme divadélko o velkém silákovi Bivojovi. Hledáme drahokamy ukryté v zemi, zkoumáme jejich barvu, strukturu,…
Vyřezáváme luk a šípy, na potoce si postavíme most. Vyrábíme štíty a erby. Na klacku z kynutého těsta pečme „hady“. Z proutí se učíme plést věnečky. Do naší školky zavítá Karel IV. Tatínek na návštěvě školky dostává královskou korunu, děti mu vytváří dobové oblečení. Každý si vyrobí koníčka a na něm se vydáváme na putování k řece Berounce. Poznáváme orsej jarní, prvosenku jarní a plovatku bahenní. Ukazujeme si, kudy králové jezdili z Plzně do Prahy. Čteme si o tom, jak vypadala Praha v době Karla IV. Navštívíme rodinu Buška z Velhartic.
Velká smutná událost stala se v našem zvířecím koutku. Jůlinka, zakladatelka našeho morčecího rodu, náhle zemřela. Děti ji vytváří hrobeček, zdobí květinami a děti přicházejí s otázkou, co se s námi stane, až umřeme… Co jim odpovíme?
Na dubnové brigádě nám rodiče pomohli postavit a vymyslet geniální zavlažovací systém naší louky tak, že se tím i vyřešila otázka odpadních vod v naší školce. Dále pak tatínci vyrobili další dva komposty pro naše ekotoalety a dílničku pro děti. Rozřezalo se dříví na příští zimu, poklidilo se a mnoho dalšího… V dubnu se naše školka zúčastnila týdenní stáže po německých kamenných i lesních školkách. Do naší školky zavítala na neoficiální návštěvu Plzeňská krajská hygienická stanice. Účelem této návštěvy bylo seznámit PKHS s naší školkou a dohodnout se na stanovení podmínek pro vstup do Rejstříku dle nové platné legislativy.
Tak se s Vámi milí rodiče loučím! Plujme dál v poklidu každý tím svým zvoleným směrem a neztrácejme cíl, i když se někdy jeví kdesi hodně v dáli…
S pozdravem
Mgr. Marie Peroutková