V prvním týdnu měsíce února jsme se vydali na cestu kolem světa. Nejdříve lokální úroveň cestování :-).  Čekala nás návštěva staroušků žijících v domově důchodců Kopretina. Napadlo nás připravit jim smyslový zážitek z  našich putování kolem Berounky. Vytvořili jsme jim proto krabici plnou pokladů z našich cest. Každý měl svůj malý příběh…

Pak jsme se ale vydali dál… Naše ledové kry z cestování za Eskymáky se proměnily v sedátka autobusu, kterým jsme se rozhodli vydat na dobrodružnou pout´. Kupovali jsme lístečkové jízdenky, opravovali píchlé kolo… Naše cesta nás vedla přes Atlantský oceán do Ameriky za Indiány. Tančíme kolem ohniště, tvoříme totem.

 

V druhém týdnu vrcholí přípravy na masopust. V úterý si vyrábíme vozembouch, abychom

s řinkotem a rachotem vyprovodili vše staré a mohli přivítat nové… Okolí ohniště jsme vysypali štěrkem. Jak příjemně se nám ted´ bude svačit.

Popeleční středou jsme  protančili jako jeřábi a volavky popelavé…

Čtvrteční ústřední postavou se stává koblížek. Děti si samy vyzkoušely ve své kuchyňce umíchat těsto a měly možnost se účastnit jako herci i publikum divadelní hry O Koblížkovi.

 

Třetí týden se věnujeme naší blízké budoucnosti – škole.  Kde nejlépe zakusit, jaké to je být školákem? Ve škole přece. Hned v pondělí zavítáme do Koventinky. Ocitli jsme se v Indii, oblékli se do sárí….

Děti se vydávají na lov zakutálených písmenek, ze kterých si pak skládají svá jména.  Tyto kostičky mají tedˇ děti k dispozici  ve Slamáčku a rády z nich staví různé stavby.  

Cvičíme se v rozeznávání geometrických tvarů.

 

Začátek týdne je ideální k vypletí našeho bylinkového záhonku a kam s plevelem? Žížaly v kompostu budou mít hostinu.

Svět odpadů nás přivedl k ponoření se do našeho vlastního odpadu a přetvoření ho v krásnou kalu, ve včelku či želvu. Na  cestu do záhuby se vůbec nechtělo starým novinám.

My jsme si vyzkoušeli, jak si z nich můžeme vyrobit papír a tím je přetvořit v něco užitečného.

Úterní vydatný déštˇ se sněhem, zdá se, doplnil do země poslední dávku chybějící vody

a spolu s teplotami nad nulou vytvořily krásné lepivé bahno. Děti jsou ve svém živlu a užívají si vaření v blátivé kuchyni a diví se, jak je půda s vodou těžká, když se jim nalepí na boty. Zkoušejí, kolik bláta jejich nohy unesou.

Na našich výpravách po okolí si všímáme rozmanitosti odpadků, které my lidé ‘zapomínáme’ v lese. Našli jsme zrcátko od auta kompletní, spoustu obalů, které jsme vytřídili anebo třeba obruč od sudu. Děti nadšeně hlásily a nosily veškerý odpad do pytlů ve vozíku, který se proměnil v popelářský vůz.

V pátek nám díky nepozornosti vyskočil ze špatně zajištěného kotce králíček Ziggy.