Ohlédnutí za měsíci V pohybu – leden-únor

„V Pohybu“ je velmi výstižný název pro tématický blok zahrnující měsíce leden a únor. Během týdne v bačkůrkách jsme navštívili několik domácností včetně pokojíčků několika našich školkových dětí. Mohli jsme si u nich pohrát se starými i úplně novými hračkami a někde jsme se naučili i něco nového, např. písničku. Když bylo dost času, zvědavě jsme prozkoumali i blízké okolí. Ve Slamáčku jsme se ten týden zdrželi jen krátce, ale stihli jsme si z papíru vyrobit královské koruny, vyslechli jsme si příběh o putování 3 králů za hvězdou a zaběhli jsme se podívat k rybníku a k řece na labutě. U řeky jsme také viděli kmen stromu čerstvě okousaný bobry.

V dalším týdnu jsme se vypravili daleko na sever – za Eskymáky. Abychom tamní zimu přežili, vyrobili jsme si na cestu pořádné rukavice, učili jsme se chytat ryby z díry v ledu a putovat na lov se psím spřežením, a aby nám cesta vesele ubíhala, naučili jsme se také eskymáckou písničku. Jen škoda, že nenapadl sníh a nemohli jsme si vyzkoušet postavit opravdové iglú. Z eskymáckých mýtů a pohádek nám bylo jasné, že v oblastech, z nichž pocházejí, panují mnohem drsnější podmínky než tady u nás.

Abychom se po dnech strávených v Arktidě trochu ohřáli, začali jsme další týden rovnou v Africe, kde nás nejvíce zajímala zejména zvířata, která zde žijí. Některá jsme si složili z puzzle. V dalších dnech jsme pokračovali návštěvou Indie a pak dalších zemí a dalších kontinentů. Dozvěděli jsme se, že v různých částech světa lidé různě vypadají, mají různé zvyky, oblečení i domy.

Někdy ale odlišně vypadají i místa, která jsou od sebe jen malý kousek. O tom se mohly přesvědčit jak děti ze Sluníčkové školky, když nás přišly navštívit do lesní školky, tak my, když jsme o pár dní později mohli nahlédnout do jejich školky. Ve Sluníčkové školce jsme také měli možnost shlédnout příběh z vesmíru ve sférickém kině.

A protože jsme během ledna často někam cestovali, ať už po světě nebo po okolí, bylo potřeba se zaměřit také na dopravní prostředky. Zopakovali jsme si tedy jaké známe dopr. prostředky, kde a jakým způsobem se pohybují; některé jsem si prohlédli v knížkách (hlavně lodě a letadla) a jiné i naživo, třeba když jsme vyrazili autobusem do divadla Alfa v Plzni a pak se kousek cesty prošli podél Rokycanské třídy – tam jich během chvilky projelo. Učili jsme se poznávat i některé dopravní značky a zavzpomínali jsme, co které barevné světlo na semaforu znamená. Odpočinek jsme si krátili např. Pohádkami o mašinkách a několik příběhů s dopravní tématikou jsme si vyslechli i během dopoledních programů.

Začátkem února jsme se vydali do vesmíru. Za tímto účelem jsme vyrobili jednu velkou raketu z krabice a kromě ní ještě spoustu malých létajících papírových raketek. Ve vesmíru jsme se na chvíli stali planetami, zkoušeli jsme sestavit sluneční

soustavu a jako planety obíhat kolem slunce. Z modelíny jsme pak tvarovali povrchy planet a měsíce. Cestou k rybníku jsme se učili báseň Meteory a pak si každý našel kamínek představující meteorit a s tajným přáním jej vhodil do vody. Předškoláci si vytvořili nalepením hvězdiček na černý papír své hvězdné znamení zvěrokruhu.

V dalším týdnu na nás každý den čekala nějaká zajímavá exkurze. Nejprve jsme se vydali na prohlídku do místního pivovaru, potom jsme navštívili pana truhláře, u kterého jsme zkoušeli ohoblovat prkno, ve středu na nás ve Smědčicích čekal pan řezbář, který si s námi povídal o loutkách a seznámil nás s tím, jak loutky vznikají. Ve čtvrtek jsme se byli podívat v autodílně, kde nám bylo předvedeno např. utahování a povolání kola auta nebo přezutí pneumatiky a v pátek jsme se vypravili do kovovýroby k panu Jelenovi, který nám vysoustružil „Káču“.

Po řemeslnících nás čekal týden s umělci; někteří sice nedorazili, ale i přesto jsme si celý týden hezky užili. Nejprve se z nás stali malíři a následně jsme si z našich výtvorů uspořádali i vlastní výstavu. Další den za námi přijel Marek Ch. Se svojí kytarou, a protože na ní hraje už dlouhou řadu let, věděl o ní úplně všechno a hezky jsme si s ním zazpívali. Ve středu byla na programu dne pohybová a taneční hodina s Lenkou J. v sále ve Stodolní. Pořádně jsme si zde protáhli těla a také jsme si mohli vyzkoušet hru na neobvyklý hudební nástroj. Ve čtvrtek si pro nás Lída přichystala přednášku o různých hudebních nástrojích a pak na nás čekalo překvapení – malé červené housličky, na které si ve školce občas budeme moci zahrát. A u hudebních nástrojů jsme zůstali i v pátek, kdy jsme Alfíkovi hráli a zpívali písničky k 6. narozeninám.

Konec února patřil škole a budoucím školákům. Nejprve jsme si o tomto tématu jen povídali, ale pak jsme se do jedné školy ve vedlejší obci vypravili, abychom si ji prohlédli na vlastní oči. Po svačině ve školní jídelně jsme se přesunuli do tělocvičny, kde jsme se přivítali se školáky, kteří pro nás měli připravené různé úkoly, hádanky a hry. Nakonec nám ještě ukázali svoji třídu, kde jsme si mohli vyzkoušet jaké to asi je sedět ve školní lavici.

Za Berounku Alžběta Kalinová

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz