Ohlédnutí únor

Ohlédnutí únor

 

Únor, zima v plném proudu, sníh, mráz a náhlá obleva. S dětmi pokračujeme v týdnu řemesel. Ve školce si zřídíme řemeslnou vesničku, kadeřnictví, pekárnu, fotografický ateliér. Nejlépe se daří cukrárně, z tajícího sněhu tvoříme několikapatrové dorty, zdobíme větvičkami a kamínky.  Na krmítku pozorujeme tři druhy sýkorek.  Čeká nás návštěva místního pneuservisu. Děti si vyzkouší práci s heverem a vysávají vodu, povolují matice. Snad každý zatouží být automechanikem, děvčata nevyjímaje!

V dalším týdnu se noříme do světa odpadů. Proč odpady vznikají, jak s nimi nakládat, jak jim předcházet. Staré „harampádí“ používáme pro tvoření. Výsledek? Díla umělecká krásná z toho co už nikdo nepotřebuje. Nezapomínáme proložit den náležitým klouzáním z kaskády– na všem, co jen jezdí, z kopce dolů, nahoru na druhý a šup dolu do křoví… Z pozemku se stává jedna velká bobová dráha. V dalším týdnu se ocitáme na cestě kolem světa. Z velkého kartonu si vytvoříme letadlo a letíme nad kontinenty a poznáváme jejich klima, lidi, zvířenu i květenu, zajímavosti.  V lese si vytváříme horskou dráhu, natáhneme lano a pevný klacík nás převeze přes malé údolí: „Pozóóór, jedu, fíííííí!!!“ Navštěvujeme galerii Sam v České Bříze v čase sv. Valentýna- téma je jasné, výstava tématu odpovídá – láska. Vyrobíme z keramické hlíny srdíčko či lampu a v obrazech na stěnách snažíme se poznat, co malíř svou fantazií ztvárnil, často vidíme zcela něco jiného, děti obzvláště! Na návštěvu do naší školky zavítá Lenka Jíšová, členka taneční skupiny Nota. S dětmi zkouší prvky výrazového tance. Nové prostředí tělocvičny uprostřed naší vsi nás nabije energií. Lítáme, skáčeme, hopsáme, dovádíme, tančíme, točíme se a „říkadlujeme“. Děvčata ze vsi přichází dětem ukázat nové a nové pokusy, jejich studnice je nevyčerpatelná. Děti se zapojují. Připravujeme se na masopust. V únoru nás dvakrát zastihne velká vichřice. Před jednou se stihneme schovat v Dýšině na faře, kde s velkou vášní proháníme slepice, pozorujeme ovečky a lezeme na velkou dřevěnou věž. Máme možnost tu procvičit nové písně za doprovodu klavíru a vyzkoušet stolové hry nového typu. Z ovčího rouna a filcu vyrábíme maňáskového masopustního koně. Prstíky jemné zkouší jehlou vyšít první steh, ne vždy úspěšně. Přišít knoflík je také velká výzva!  V dalším týdnu zveme do naší školky odborníky na ornitologii. Přivítáme pana Ing. Folka, který je velkým znalcem z Druztové a každý rok s námi stráví naučné dopoledne. Zavítáme na Záchrannou stanici živočichů Plzeň Zábělá, kde si vyzkoušíme v lese přírodovědnou stopovačku a v záchranné stanici pozorujeme zraněné ptáky. Prohlížíme jejich vzezření zblízka, jaká to vzácná příležitost! Karel Makoň nám věnuje svůj drahocenný čas a pečlivě vysvětluje dětem, jak můžeme přispět k tomu, aby k němu do stanice přicházelo méně zraněných ptáků.  Do naší školky přichází pan Rosůlek, aby s dětmi vyrobil budku pro špačky, ale co se nestane, otvor je příliš malý, akorát tak pro sýkorku. Ornitologický týden završí návštěvou pan Volter. Ve svém volném čase nám přichází udělat předškolní osvětu z ptačí říše. Mít pana Voltera ve školce znamená poznat každého ptáčka po hlase. Je to velký dar pro nás pro všechny, neboť právě hlasy nejrůznějších ptáků nás každý den neodmyslitelně doprovází přírodou, a my samozřejmě toužíme znát jejich jména i podobu.

 

Těším se na čtenou příště

 

S pozdravem Mgr. Marie Peroutková

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz