Ohlédnutí – Prosinec 2015

Krátké dny a dlouhé noci velí našemu tělu spíše odpočívat, schovat se někam do teplíčka a číst si zajímavý příběh. Vydáváme se do týdne plného skřítků a her s naší fantazií. Potkáváme se s naší spřátelenou školkou v Prusinách, pečeme s dětmi cukroví a hodně moc zpíváme. Do školky přichází dívky z Druztové a ukazují nám chemická „kouzla“. Dovídáme se smutnou zprávu o tragické smrti pana hajného, školka se halí do smutku.
Další týden ožívají nejrůznější příběhy a pohádky, které hrajeme v divadélku nebo si je čteme zachumláni ve spacáku v našem domečku. Kamna do toho tu a tam zapraskají, aby nám daly vědět, že jsou tu s námi a že nám pomohou zimu přečkat. Do školky přichází i Mikuláš, čert a anděl. Povídáme si příběh sv. Mikuláše. Děti si samy řídí, zda chtějí, aby přišel i čert, a zda chtějí, aby je strašil. Dohodly se, že čerta chtějí, ale nechtějí být strašeny. Prý to nepotřebují, protože se dokáží ohlídat samy. Když trojice přichází, děti jsou napjaté a velmi návštěvu prožívají. Ti obvykle nejvíce kurážní se tlačí v koutku u Lenky a zpívají jen spolu. Některé holčičky, jindy spíš stydlivé, nacházejí odvahu a zpívají samy.

V posledním předvánočním týdnu se noříme do příprav na Vánoce. Zpíváme koledy. Ve čtvrtek jdeme do plzeňského divadla Alfa na představení Kolíbá se velryba. Máme velikou radost, jak se děti v divadle tiše chovají, je to pro ně netradiční slavnostní zážitek. Poslední den před vánoční slavností jedeme navštívit spřátelenou faru v Dýšiné, procházíme se v kostele a vyrábíme ozdoby pro zvířata na vánoční slavnost.

Neděle 21.12. patří vánoční slavnosti. Slamáček se obléká do slavnostního kabátu, cestu do něj osvětlují svíčky. Na stole uvnitř Slamáčku se těsná jedna lákavější dobrota než druhá, vedle svíčky v lodičkách z vlašských ořechů a škopek s vodou. Děti se hned dávají do díla a svíčičky po vodě pouštějí. Hrají koledy. S rodiči a dětmi projdeme adventní spirálou a za doprovodu koled kytarového mistra Toma Peroutky jdeme na paseku ozdobit vánoční strom zvířatům. Pod stromem si rozdáváme dárky. Některé děti vytvořily dáreček pro své kamarády či průvodce. Kdo má chuť, zůstává ve Slamáčku, jiní jdou na vánoční koncert do druztovské kapličky nebo kostela. Požehnané Vánoce všem lidem dobré vůle.

 

 

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz