Ohlédnutí prosinec

Začátkem prosince se připravujeme na Mikuláše, který nás za několik dní přijde do školky navštívit. Malujeme anděla, uhlem kreslíme čerta, o čertech se učíme říkanku a písničku, vyprávíme si příběh o sv. Mikulášovi. Opakujeme si říkanky, které jsme si pro Mikuláše připravili a nakonec se jej opravdu dočkáme.  Někdo se trochu bojí a schovává se za maminkou, jiný odvážně předstoupí  před   Mikuláše a jeho doprovod a přednese svoji básničku. Každý si nakonec odnese sladký dárek.

V čase, který trávíme venku, často zkoumáme led -jak je pevný, jakou má strukturu, jak jsou v něm zamrzlé různé kousky z přírody nebo jak se v něm láme světlo a kus ledu pak na slunci hraje všemi  barvami duhy a my máme pocit, že v ruce držíme  opravdový drahokam.

A protože již dávno nastal adventní čas, posloucháme adventní příběhy, válíme těsto a vykrajujeme perníčky, vyrábíme papírové sněhuláky a papírové řetězy na ozdobení stromu pro vánoční slavnost. Na slavnost budeme potřebovat také větve a pro ty se vydáváme s vozíčkem přes les k chatám. Učíme se spolupracovat při tlačení a řízení vozíku.  Mezi hromadou větví a vozíkem vytváříme „živý řetěz“, práce nám jde rychle od ruky a za chvíli je vozík plný.   A protože nám zbyl ještě nějaký čas do návratu do školky na oběd, můžeme si vyzkoušet Jankovu bicí sestavu.

A máme tu pátek 13., ale vůbec to nebyl nešťastný den, jak je někdy označován, ba naopak. Kolem poledne začalo chumelit a chumelilo tak hustě, že odpoledne se již ze sněhu daly uválet koule a z  koulí postavit sněhulák. Jen škoda, že za pár dní roztál a dalšího sněhu jsme se zatím nedočkali. 

Když už nám zbývá jen týden do Vánoc,  vyprávíme vánoční příběhy, putujeme k jesličkám s Ježíškem (i když je to jen ke krmelci), předáváme mu dary a zpíváme koledy.

Máme ještě možnost vyzkoušet si ve školce výrobu svíček.  Je to tedy velká zkouška trpělivosti a pozornosti, ale výsledkem jsou krásné dlouhé barevné svíčky, které za tu námahu rozhodně stály.  Poslední den školky trávíme na faře v Dýšiné. Děkujeme panu faráři za prohlídku kostela, v němž jsme si mohli zazpívat koledy a následně po točitých schodech vystoupat až k varhanům. V prostorách fary jsem si též vyzkoušeli hru na hudební nástroje, které ve školce nemáme- kytaru a piano a mohli jsme si pohrát na farní zahradě.

Děkujeme také rodičům a dětem, kteří se nám během vánočních prázdnin postarali o naše školková morčátka.

Alžběta Kalinová

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz