Ohlédnutí prosinec

V prosinci nás čekal krásný pohádkový týden na Drahotíně. Vypuštěný rybník nás lákal na svou pláž. Mohli jsme si nasbírat ulity okružáků, plovatek, lastury škeble rybničné. Orobinec nás nazdobil svým chmýřím. Šly z něj udělat krásné vousy na šálu, na čepici nový účes. Jen jednu nevýhodu měl, šel špatně sundat.  Připravujeme se na Mikuláše, povídáme si o jeho životě.  Pečeme perníčky a chystáme dárek pro naše blízké.  V lese nad Drahotínem zkoumáme řasu zrněnku a trentepholii, povídáme si o jejich barvě a nakousneme téma fotosyntéza. Z ledu si vytváříme umělecká díla v podobě zamrzlých přírodnin.  První mráz také zamrazil do ledu všechna zvířata z dětské zoo, snažíme se je proto z ledu drobnými ručičkami vytesat.

Další týden jsme už zase v naší školce. Přichází Mikuláš a čert, děti jsou plné očekávání, ale také neskrývaného respektu. Hledají odvahu k básničce či písničce. Tatínkové přicházejí dodat svým dětem odvahu. Uklízíme odřezky ze dřeva. S Danečkem nalézáme trojúhelník, nepravidelný čtyřúhelník a dokonce nepravidelný osmnáctiúhelník. V 3D rovině se nám podaří z odřezků identifikovat – šestiboký hranol, pětiboký hranol, pomáhá nám při tom tatínek Jakub. Čeká nás týden plný tajemství. Povídáme si, co je to tajemství a co pro nás znamená mít tajemství. K našemu překvapení zjišťujeme, že takto malé děti nejsou schopné mít své tajemství. Pletou si tajemství s přáním. Je to pro nás velké poučení, snad je to tím jejich životem teď a tady. Jejich mozek je tak zaneprázdněn řešit přítomný okamžik, že tajemství v sobě neukládá, nemá na to čas. Putujeme stezkou pod hřbitov, kde nalézáme poklad s ukrytým tajemstvím. Tajemství je napsáno písmeny a průvodce ho pro děti musí přečíst: Správně vidíme jen srdcem, co je důležité, je očím neviditelné… Děti toto tajemství šeptají v tiché poště. Někdo už rozumí, někdo ještě ne, ale každý pocítí vážnost okamžiku.

Pozor, pozor!!!  Naše morčátka Romeo a Julie motivována snad vánočním příběhem a celou tou klidnou předvánoční dobou, počala dva potomky. Rodičové drazí, kdybyste někdo malé morčátko chtěl, rádi věnujeme!!!

Prosinec se nese v duchu oslav narozenin.  Klárka, Kristián a Monička mají tu čest dostat oslaveneckou korunu, zvolit si své anděly strážné, najít pod spletí šátků svůj dárek. Všichni s napětím posloucháme příběh jejich narození.

Připravujeme školku na Vánoční slavnost. Děti vyrábí ozdoby, zdobí stromeček.  Vánoční slavnost nás navnadí na nadcházející dobu Vánoc. Pan Rosůlek v kostele vypráví o hvězdách, Pavel Petrašovský rozmlouvá s dětmi. V domečku se zdobí perníčky, krásně tam hraje Lída na housle a její maminka na violoncello. Mirka pouští lodičky…

V prosinci navštěvujeme divadlo Alfa. Velký zážitek při jízdě autobusem. Velký zážitek z divadla, kam jsme se svátečně oblékli a kde na nás čekalo představení Perníková chaloupka. Poslední školkový den jsme strávili na faře v Dýšině. Sáry babička nás naučila plstit vánoční ozdoby  a  háčkovat. Pavel Petrašovský-pan farář nám ukázal svůj krásný kostel, pověděl nám příběh z Betléma, dovolil nám zazvonit na kostelní zvon přesně ve dvanáct hodin. Ukázal nám všechny sošky světců a patronů našich jmen, které v kostele měl. Mohli jsme také prohnat farní slepice a nakrmit ovce, posvačit s jedním panem bezdomovcem, který má na faře útočiště.  Odpočinek na vojenských palandách a při poslechu vánočních pohádek = opravdu moc velký zážitek. Bylo toho mnoho, byl to už minulý rok. Teď už dny plynou v novém kabátě roku 2017. Ať se Vám daří a brzy na počtenou!!!

Mgr. Marie Peroutková

 

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz