Ohlédnutí listopad a prosinec

Mílí rodiče, ráda bych se s Vámi ohlédla za posledními týdny roku 2018. 

Měsíc listopad byl ve znamení nedočkavého čekání na první sníh, vyprávění tajuplných příběhů a útlumu, klidu a „tmě“ v přírodě i v nás… Na Dušičky jsme si vzpomněli na všechny zemřelé blízké lidi i zvířátka. Na místním hřbitově si čteme náhrobky, vysvětlujeme, co je rakev a co urna, proč je u hřbitova kostel. V ten den nás „opouští “ i Anička z Berlína, my dospělí jsme smutní, děti si však užívají přítomného okamžiku a odjezd patřičně oslaví výborným dortem. 

Druhý listopadový týden k nám do školky po velký úspěch přišel ještě jednou Marek Charvát, tatínek Honzíka a Aničky, aby s námi kopal poklady, které hledal detektor kovů. Zároveň se připravujeme na slavnost svatého Martina. Poznáváme z obrázků jeho život, hledáme poselství, hrajeme o něm divadlo, zpíváme písničky, pečeme rohlíčky. Zjišťujeme, že každý jsme stejně důležitý jako byl on, každý dokážeme naplnit jeho poselství. 

Denně pečujeme o naše tři morčátka, voda jim už zamrzá, jídlo dřív zmizí. Větší péče je nutná. Sníh sice zatím nepřichází, ale mrazivo už i bývá, a děti instinktivně vylepšují svou opičí dráhu, válí sudy, běhají a poskakují. Také velmi ochotně pomáhají s ohněm, který se stává srdcem naší školky. 

Polovina listopadu, konkrétně 12.11., je pro mnohé z nás historickým okamžikem, kdy se po několika letech dobré služby bourají naše raketová kamna. Děkujeme, kamna, že jste nám tak dlouho a většinou i spolehlivě sloužila. Díky sbírce jsme nastřádali 74 procent financí a kamna se 22.11. s velkou radostí nainstalovala. Děti byly samozřejmě přitom:)…zbylé prostředky sháníme dál, sbírka stále běží. Moc a moc děkujeme za děti i sebe, že se můžeme ohřát a dopřát si ještě důstojnější zázemí! 

Dalším projektem se stala montáž vozu – samostatná aktivita předškoláků – kdy se po domluvě vydali i na místní šroťák za poklady a byli velmi úspěšní. 

 A je to tady, na konci listopadu padá první sníh, který nás znovu obšťastnil o Vánoční slavnosti. Jezdíme v tu chvíli na čemkoliv, koulujeme se, stavíme sněhuláčky, hledáme a rozbíjíme led, chytáme vločky na jazyk. Ta dětská radost je vysoce nakažlivá:)…V tuto dobu vstupujeme tematicky do Pohádkové říše a Říše zázraků. Provází nás loutka malého kašpárka Neposedy. Hraní divadla se stává každodenní záležitostí, pohádky nás zkrátka nesmírně baví! Zároveň nastávají adventní přípravy včetně příchodu svaté Barbory a svatého Mikuláše. Příprava a naladění se na Vánoční slavnost (tu jsme si užili v neděli) a svátky probíhají v naší školce od počátku prosince a vyvrcholí v pátek 21.12., kdy školka končí na faře v Dýšiné. 

Za povšimnutí na závěr ještě určitě stojí fakt, že od začátku roku do téměř poloviny prosince byla každodenně téměř či úplně naplněna kapacita, tudíž že nemocnost dětí byla minimální. V běžných školkách dle našich informací řádily virózy….Je krásné vidět, jak moc dětem každodenní pohyb venku svědčí.

Mílí rodiče, mějte požehnané Vánoce plné zdraví, tolerance a pochopení, nechť jste všichni v lásce pohromadě a užívejte se!!! 

Za Lesní školku Berounka Leni

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz