Ohlédnutí listopad

Ohlédnutí listopad

Hned na začátku měsíce listopadu nás čekalo na zahradě školky velké překvapení – indiánské týpí. To má školka vypůjčené od Poradny pro ženy a bude je moci využívat až do března.

V rámci přípravy na příchod sv. Martina jsme si na ohni upekli svatomartinské rohlíky, vyslechli jsme si příběh o sv. Martinovi  a učili jsme se dle jeho příkladu rozdělit se o různé věci s ostatními. A protože je Martin dle lidových pranostik spojován zejména se svým věrným bílým druhem, zkoušeli jsme se za zvuku bubnu pohybovat různými koňskými styly. Svatomartinského koně jsme pak vyráběli z papíru a z bavlnek jsme mu splétali hřívu. Na závěr týdne jsme se zašli podívat do kostela, abychom si prohlédli obraz, na němž je sv. Martin vyobrazen.

V dalším týdnu jsme se zaměřili na příchod zimy a na to, jak se ježek a další zvířátka připravují na zimu. Připomněli jsme si písničku O ježkovi a naučili jsme se dětmi oblíbenou hru Tiše tiše ježek spí a také básničku Padá listí. A aby nezůstalo jen u slov, vzali jsme do rukou hrabičky a spadané listí ze stromu jsme shrabali na hromádky. Vzhledem k tomu, že je již půlka listopadu a Martin na bílém koni ne a ne přijet, musíme se zatím spokojit jen s vločkami vystřiženými z papíru. Ale přeci jen se – hlavně ráno- začínají objevovat příznaky blížící se zimy v podobě ledových vrstviček na vodě v sudech a v hrncích v kuchyňce. To nám připomíná, že je potřeba na zimu zamknout studánky, a proto si k tomuto účelu vyrábíme a zdobíme velké papírové klíče. Vzhledem k tomu, že v okolí školky se studánky bohužel nevyskytují, vypravujeme se zamknout alespoň studnu na zahradě u Klailů.

Následující týden je celý pohádkový. Kreslíme pohádkové postavy, stavíme hrady z kostek, navlékáme princezniny poztrácené korále, hádáme, ze kterých pohádek jsou melodie, které právě slyšíme, doplňujeme večerníčkové dvojice. Učíme se spolutvořit při kreslení velké kouzelné ryby a sdělujeme si, jaké pohádky máme nejraději. Při keramice vyrábíme vánoční ozdoby a také dostáváme krásné vypálené výrobky z předchozích keramických tvoření. Máme velkou radost z povedených výrobků a těšíme se, že jimi uděláme radost i svým rodičům. Práce s hlínou děti baví. Nebojí se však ani jiných prací a tak se mění ve skřítky pomocníky a pomáhájí nakládat spousty nařezaných prkýnek z hromad na parkovišti na kolečko, abychom měli na zimu dost dřeva v dřevníku a mohli se v případě potřeby ohřát u ohýnku. Na konci týdne vyrážíme na zříceninu hradu Věžka. V Posledním týdnu jsme také měli možnost navštívit Plzeňské hasiče a seznámit se tak s jejich zázemím a záslužnou prací. A pak nás čekala říše  divů plná kouzelných hůlek, zaříkávadel, dokonce i karetních kouzel.

Alžběta Kalinová

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz