Ohlédnutí červen

V prvním červnovém týdnu jsme se zaměřili na ptactvo. Vystřihli jsme si ptáčky z papíru a vybarvili dle naší fantazie. Z papíru jsme tvořili i jednotlivá ptačí pera. Potom jsme vzali kolíčky a sbírali  provázkové housenky, jako když ptáci shánějí potravu pro krmení ptáčat. Na výpravy do přírody jsme kromě lana, provázku aj. přibalili atlas ptáků ČR a zkoušeli jsme cestou zahlédnout ptáky, kteří právě blízko nás prozpěvovali.  Na jedné výpravě jsme dokonce na zemi objevili rozbité ptačí vajíčko snažili jsme se určit, komu patří.  Také jsme se snažili poznat druhy ptáků dle jejich stínové siluety.

A protože je ptáčkům často do zpěvu a nám občas také, naučili jsme se písničku o datlovi. Zpěv ptáků nás pak provázel i během našeho dlouhého cyklovýletu po lesních cestách v okolí „Boule“. 

V následujících týdnech jsme  probírali  sluch, hmat, zrak a chuť.  Vyráběli jsme chrastítka, hráli sluchové pexeso a zkoušeli uhodnout čím jsou tvořeny zvuky vycházející za plentou, dotýkali jsme se různých druhů materiálů, snažili jsme se pouze na základě  hmatu určit předměty ukryté v sáčku.  Na klasickém pexesu a paměťových kartičkách jsme trénovali zrakovou paměť.  Pod mikroskopem jsme pozorovali připravené preparáty a zkoušeli jsme tvořit i vlastní. Do dálky jsme se dívali dalekohledy, zapůjčenými Honzíkem a Adámkem, kteří je právě dostali k 6. narozeninám.  U chuti některých potravin jsme se někdy nemohli shodnout, neboť chutě může mít každý trochu jiné a i takové jablíčko může být někdy sladké a jindy třeba kyselé. 

A nastal poslední školkový den, na který hned navazovala Závěrečná slavnost. Počasí nám přálo, sešli jsme se téměř v plném počtu letošních školkových dětí a jejich rodičů, případně i prarodičů.

Panovala převážně veselá a slavnostní nálada, ale ukáply i slzy dojetí při loučení se či během proslovů.  Během odpoledne proběhlo pasování předškoláků na školáky a výroba lodiček z kůry, které byly následně v dlouhém průvodu přeneseny k řece a s tajnými přáními vypuštěny na řeku  Berounku, aby se vydaly „do světa“. Po návratu do školky se opékaly buřty a hrálo a zpívalo a vyprávělo u ohýnku až do pozdních večerních hodin. 

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz