Ohlédnutí – Únor 2016

V prvním týdnu měsíce února jsme se vydali na cestu kolem světa. Nejdříve lokální úroveň cestování :-).  Čekala nás návštěva staroušků žijících v domově důchodců Kopretina. Napadlo nás přiblížit jim smyslový zážitek z  našich putování kolem Berounky. Vytvořili jsme jim proto krabici plnou pokladů z našich cest. Každý měl svůj malý příběh….

Pak jsme se ale vydali dál… Naše ledové kry z cestování za Eskymáky se proměnily v sedátka autobusu, kterým jsme se rozhodli vydat na dobrodružnou pout´. Kupovali jsme lístečkové jízdenky, opravovali píchlé kolo… Naše cesta nás vedla přes Atlantský oceán do Ameriky za Indiány. Tančíme kolem ohniště, tvoříme totem.

V druhém týdnu vrcholí přípravy na masopust. V úterý si vyrábíme vozembouch, abychom s řinkotem a rachotem vyprovodili vše staré a mohli přivítat nové… Okolí ohniště jsme vysypali štěrkem. Jak příjemně se nám ted´ bude svačit. Popeleční středou jsme  protančili jako jeřábi a volavky popelavé.. Čtvrteční ústřední postavou se stává koblížek. Děti si samy vyzkouší ve své kuchyňce umíchat těsto a měly možnost se účastnit jako herci i publikum divadelní hry ”O Koblížkovi”.

Třetí týden se věnujeme naší blízké budoucnosti – škole.  Kde nejlépe zakusit, jaké to je být školákem? Ve škole přece. Hned v pondělí zavítáme do Koventinky- spřátelené komunitní školy. Ocitli jsme se v Indii, oblékli se do sárí….Děti se vydávají na lov zakutálených písmenek, ze kterých si pak skládají svá jména.  Tyto kostičky mají tedˇ děti k dispozici  ve Slamáčku a rády z nich staví různé stavby.  Cvičíme se v rozeznávání geometrických tvarů.

 Začátek týdne je ideální k vypletí našeho bylinkového záhonku a kam s plevelem? Žížaly v kompostu budou mít hostinu.

Svět odpadů nás přivedl k ponoření se do našeho vlastního odpadu a přetvoření ho v krásnou kalu, ve včelku či želvu. Na  cestu do záhuby se vůbec nechtělo starým novinám. My jsme si vyzkoušeli, jak si z nich můžeme vyrobit papír a tím je přetvořit v něco užitečného.

Úterní vydatný déštˇ se sněhem, zdá se, doplnil zemi poslední dávku chybějící vody a spolu s teplotami nad nulou vytvořily krásné lepivé bahno. Děti jsou ve svém živlu a užívají si vaření v blátivé kuchyni a diví se, jak je půda s vodou těžká, když se jim nalepí na boty. Zkoušejí, kolik bláta jejich nohy unesou.

Na našich výpravách po okolí si všímáme rozmanitosti odpadků, které my lidé ‘zapomínáme’ v lese. Našli jsme zrcátko od auta kompletní, spoustu obalů, které jsme vytřídili anebo třeba obruč od sudu. Děti nadšeně hlásily a nosily veškerý odpad do pytlů ve vozíku, který se proměnil v popelářský vůz.

V pátek nám díky nepozornosti vyskočil ze špatně zajištěného kotce králíček Ziggy.

Zanechte odpověď

 • Lesní mateřská škola Berounka (zaštítěna o.s. Ekoklub rodičů, dětí a přírody, IČO 22607200, adresa Druztová 12, 330 07 Druztová

  Mgr. Marie Peroutková
  732 835 414

  Mgr. Lenka Horáčková
  777 149 141

  info@lesniskolkaberounka.cz